2017 yılında Konya-Türkiye’de, ülkenin ilk insansı robot fabrikasını kuran AkınRobotics, gün geçtikçe önemli işlere imza atmaya devam ediyor. Boston Dynamics’in SpotMini robotuna benzer 4 ayaklı, 17eklem ve 86 sensörden oluşan ARAT’ı üreten firma, modeli hayvanlardan esinlenerek yarattığını söyledi.


Arama kurtarma çalışmalarında görev alması için yetiştirilen ARAT ismindeki robot gücünü tamamen yerli yazılımlardan alıyor. ARAT ile ilgili açıklamalarda bulunan AkınSoft ve AkınRobotics Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın, robotun gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahip olduğunu söyledi.


Robot ARAT’ın tüm arazi koşullarına uyumlu şekilde tasarlandığını belirten Özgür Akın, “Üzerinde mevcut olan stereo vision kamera vasıtasıyla derinlik algılayabilme özelliğine sahip olan ARAT’da, çevresinden gelen sesin yönünü tayin ederek o yöne doğru yönelebilme ve ayrıca bu yürüme doğrultusunda önüne çıkabilecek engellerden uzaklaşma ya da o engelleri aşabilmek için strateji geliştirme özelliği mevcut” dedi.
ARAT ve diğer robotlarının geliştirme çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Akın, kısa zaman içerisinde insanlığın hizmetine sunulacağını söyledi.

Yorum Yapın