Microsoft, dünya üzerinde artan üzücü değişiklere yanıt olarak karbon ayak izini azaltmaya yönelik çabalarını artırdığını açıkladı.
Yazılım devi, veri merkezlerinin enerji kullanımının %100’ünü yenilenebilir enerjiye çevirme hızını artırmak için kurumsal bir plan yaptı. Şirket, yıl sonuna kadar sürdürülebilirlik hedeflerinin %60’ına ulaşmayı hedefliyor.
Dünyadaki çevresel değişikliklerin büyüklüğü ve hızının giderek artması dolayısıyla daha büyük adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Microsoft Başkanı ve Baş Danışmanı Brad Smith, “Kendi evimizi düzene sokmak için harekete geçerken, dünyada artan sürdürülebilirlik sorunlarını şirket olarak ele alıyoruz. Zaman çok kısa, kaynaklar çok zayıf ve etki, tüm cevapların harekete geçmesini bekleyemeyecek kadar büyük” dedi.
Şirket hedefleri arasında, insanların değişen bir çevreye uyum sağlamaları için Washington Kampüsü’nü yenilenebilir enerji konusunda güçlendirmek ve AI for Earth programı hakkındaki araştırmaları hızlandırmak yer alıyor.
Microsoft, iklim değişikliğiyle karşı karşıya kalan tek Silicon Valley şirketi değil. Apple, ürünleri için yüzde 100 geri dönüşümlü malzeme kullanma sözü verdi. Google, veri merkezlerini güçlendirmek için milyonlarca güneş paneli kullanmayı hedefliyor.

Yorum Yapın