Bugün bilim dünyası, astronomi dünyasında tarihi bir gün yaşandı. Dünyada ilk kez bir kara deliğin fotoğrafı yayınlandı.

“Event Horizon – Olay Ufku Teleskopu Projesi”nde çalışan astronomlar 2017’den beri kara deliklerle ilgili sürdürdükleri çalışmanın sonuçlarını açıkladılar. Konuyla ilgili yaptıkları duyuruda “çığır açıcı sonuç” ifadelerini kullandılar. Bugün, dünyanın 6 farklı noktasında eş zamanlı olarak basın toplantıları düzenlendi. Bu kentler; Brüksel, Santiago, Şangay, Tokyo, Taipei ve Washington.


Bugüne kadar gösterilen tüm kara delikler bilim insanları tarafından hazırlanmış simülasyonlardı. “EHT – Event Horizon Teleskobu Projesi” bir kara deliğin fotoğrafını çekebilmek için başlatıldı. Her galaksinin merkezinde bir kara delik olduğunu düşündükleri için de en başta kendi galaksimiz olan Samanyolu’nun merkezindeki kara deliği araştırmaya başladılar. Yayınladıkları fotoğraf ile başarıya ulaştıklarını müjdelediler. Bu sonuçlar bizim başta kara delikler ve kütle çekimi olmak üzere evren hakkındaki bilgilerimize çok önemli yeni şeyler katabilir.

Yorum Yapın